Szkolne arboretum
- 16.11.2019 10:53
Przy Zespole Szkół w Racławówce zostało założone w 2016 r przyszkolne arboretum. Projekt ten powstał w ramach Inicjatyw na rzecz Zielonego Podkarpacia. Głównym celem przedsięwzięcia była ochrona zagrożonych wyginięciem gatunków roślin. Na powierzchni 100 metrów kwadratowych, stanowiących wcześniej nieużytek posadzono ponad 200 roślin w tym 13 gatunków chronionych takich jak: sosna górska – kosodrzewina, sasanka, rosiczka okrągłolistna, barwinek niebieski, rokitnik zwyczajny, różanecznik pontyjski, konwalia majowa, wawrzynek wilczełyko, pierwiosnek lekarski, ostnica piaskowa, rojnik górski, szarotka alpejska, parzydło leśne.
Miejscowość Racławówka położona jest w obszarze podmiejskim Rzeszowa, co oznacza coraz szybsze osiedlanie się, budowę infrastruktury gospodarczej a co za tym idzie ograniczanie naturalnych przestrzeni gdzie mogą żyć rośliny i zwierzęta. Ponadto na terenie miejscowości nie ma lasów, nie ma też obszarów chronionych, jedyna przepływająca rzeka - Lubcza to obecnie sztucznie uregulowany i w dużej części umocniony płytami betonowymi ciek wodny co sprawia, że nie ma tam warunków na naturalny rozwój fauny i flory. Dlatego rodzice wraz z nauczycielami przyrody widzą problem polegający na przyrodniczym ubożeniu miejscowości a co za tym idzie obniżaniu się poziomu wiedzy i zaangażowania w kwestie ochrony przyrody młodego pokolenia, ale także całej lokalnej społeczności. Na terenie miejscowości nie ma miejsc występowania chronionych roślin, zanika też tradycja uprawy starych odmian ziół i kwiatów.
Na poprawę tego stanu rzeczy w dużym stopniu może wpłynąć przyszkolne arboretum. Położone na terenie szkolnego ogrodu spełniać będzie kilka funkcji: funkcję ochrony ex-situ zagrożonych gatunków poprzez posadzenie w nim odmian zagrożonych wyginięciem, będzie wspaniałym zapleczem do realizacji zajęć przyrodniczo-biologicznych w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, może stanowić miejsce prowadzenia kół zainteresowań, warsztatów sadzenia i pielęgnacji roślin, będzie też stanowić pokazowe poletko uprawy tradycyjnych ale też ginących już odmian roślin użytkowych co zachęci mieszkańców do powrotu do ich hodowli. Powstałe arboretum umożliwi realizację programu edukacji ekologicznej z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania, kształtując u uczniów postawy proekologiczne. Bogactwo roślin szkolnego arboretum stanie się powabnią dla wielu gatunków zwierząt, jednocześnie pozwoli rozbudzać w uczniach głębsze zainteresowanie światem przyrody, wyzwalać aktywność badawczą dzieci, doskonalić umiejętność rozpoznawania gatunków chronionych, kształtować szacunek wobec przyrody, a w przyszłości podejmować nowe inicjatywy na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły