Zapoznanie z nowym księgozbiorem z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
- 07.03.2022
Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła księgozbiór o nowe książki z Narodowego Programu Czytelnictwa. W ramach tego programu na wniosek dyrektora szkoły, biblioteka otrzymała 3.800 zł. Dzięki otrzymanym środkom księgozbiór wzbogacił się o 105 nowych książek. Zdecydowana większość to tytuły wskazane przez uczniów naszej szkoły, gdyż zakup był konsultowany i uczniowie tworzyli listę książek, które chcieli mieć w swojej szkolnej bibliotece. Spośród wielu należy wymienić serie: „Supercepcja”, „Baśniobór”, „Mazurscy w podróży”, „Magiczne drzewo”, „Lukrecja”. Godne polecenia są też: „Gorzka czekolada i inne opowiadania”, „I ty możesz zmienić świat”, „Machiną przez Chiny” , „Ocean to pikuś”, „Złodziej opowieści”, „Tajemnica niebieskich drzwi”, „Opowieści o zmroku”, „Uwaga! Czarny parasol”, „Mariolka. Zwariowana powieść dla nastolatek”. Są książki o dorastaniu – „Niezbędnik dla każdego chłopaka i każdej dziewczyny”. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy kosmosu i szachów. W nowej ofercie są też lektury, zgodne z nową podstawą programową. Z pozyskanych środków zakupiono też 2 nowe regały, na których znalazły się pachnące drukarnią publikacje. Książki już cieszą się dużym zainteresowaniem. Serdecznie zapraszamy pozostałych czytelników!
Renata Salamon
3
Pomoc Ukrainie – Gminny Punkt Informacyjny
- 04.03.2022
Solidaryzując się z Narodem Ukraińskim, Gmina Boguchwała, poprzez Gminną Bibliotekę Publiczna w Boguchwale oraz Oddział Gminny ZOSP RP, uruchomiła punkt informacyjny pod numerem telefonu 451 053 616, pod który można dzwonić z deklaracją pomocy lub bieżącej obsługi uchodźców z Ukrainy.
Dodatkowo, działająca na terenie Gminy Boguchwała, Fundacja Podaruj Miłość uruchomiła specjalny rachunek bankowy na który można wpłacać środki na pomoc uchodźcom. Nr rachunku: 71 1140 2004 0000 3302 8219 9583
Równocześnie można dostarczać najpotrzebniejsze rzeczy i żywność do gminnych ośrodków kultury – Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale, Lokalnego Ośrodka Kultury „Razem” w Niechobrzu i Lokalnego Ośrodka Kultury „Wspólnota” w Zgłobniu.
Apel o rozwagę
Niosąc pomoc dla uciekinierów z Ukrainy zachowajmy racjonalne myślenie, śledźmy prawdziwe informacje i działajmy według wytycznych.
Wszelkie wyjazdy na granicę po uchodźców powinny być konsultowane z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. W punktach rejestracyjnych (recepcyjnych) na granicy zorganizowane są transporty dla uchodźców do wszystkich miast. Uchodźcy są rozlokowywani w 7 województwach w stałych miejscach pobytu. Na dzień dzisiejszy nie ma tego typu miejsc w województwie podkarpackim. Przyjmowanie uchodźców na własną rękę jest możliwe, lecz na własną odpowiedzialność.
Jeśli samodzielnie odbieramy osoby z Ukrainy to bardzo ważne jest, aby zostały zarejestrowane w punkcie recepcyjnym. Pozwoli to później objąć te osoby wsparciem rządowym.
Według Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, na dzień dzisiejszy, zapasy żywności i innych środków są duże i nie ma potrzeby ich magazynować m.in. ze względu na terminy przydatności. Podobnie sytuacja ma miejsce z lekami.
Transporty darów za granicę są możliwe, lecz muszą być potwierdzone z odbiorcami z Ukrainy.
Przydatne linki:
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
- 28.02.2022
1 marca obchodzone jest święto państwowe, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W sytuacji Rosyjskiej agresji na Ukrainę warto również przypomnieć postawę polskich bohaterów walczących z sowieckim agresorem. Przy tej okazji chcielibyśmy przybliżyć postać wielkiego żołnierza patrioty Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Jego dramatyczne losy przez krótkie chwile związały się z dzisiejszą gminą Boguchwała.
Był Żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Cichociemnym, oficerem Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ofiarą komunistycznej zbrodni.
Hieronim Dekutowski urodził się 24 września 1918 r. w Dzikowie, wsi będącej dziś częścią Tarnobrzega. Naukę łączył z harcerstwem, a później także członkostwem w szkolnym hufcu Przysposobienia Wojskowego. Po klęsce wrześniowej przez Budapeszt, Bałkany i Włochy, przedostał się do Francji. wstąpił w szeregi Wojska. Dekutowski został ewakuowany do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał przydział do I Brygady Strzelców. Do okupowanego kraju skoczył w nocy z 16 na 17 września 1943 r. w ramach operacji „Neon I”, gdzie został przydzielony do Kedywu Okręgu AK Lublin. Początkowo służył w działającym w lasach zwierzynieckich oddziale ppor. Tadeusza Kuncewicza „Podkowy”. W styczniu 1945 r. z powodu represji NKWD oraz działań komunistycznego aparatu bezpieczeństwa „Zapora” wznowił działalność partyzancką. Jej celem była wówczas przede wszystkim ochrona byłych żołnierzy jego oddziału. W październiku 1945 r. wraz z kilkunastoosobową grupą podkomendnych kpt. Dekutowski, podjął nieudaną próbę przedostania się do alianckiej strefy okupacyjnej w Niemczech. Po odtworzeniu zgrupowania – prawdopodobnie na przełomie listopada i grudnia 1945 r. „Zapora” podporządkował je Inspektoratowi Lubelskiemu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Pod koniec lipca 1946 r. „Zapora” na czele części swojego zgrupowania przekroczył San i skierował się na Rzeszowszczyznę. W swoim słynnym rajdzie „Zapora” dociera do Woli Zgłobieńskiej. Tutaj około 50 osobowy oddział przenocował z 27 na 28 sierpni 1946r. skąd udał się do Czudca gdzie rozbił posterunek MO. Stamtąd zgrupowanie przeszło w kierunku Jasła i Krosna, oraz dotarło w rejon Dukli, po czym powróciło na Lubelszczyznę. Zbiegło się to z awansowaniem „Zapory” na majora. Zagrożony aresztowaniem podjął kolejną próbę przedostania się za granicę. Wraz ze swoim adiutantem ppor. Jerzym Miatkowskim „Zawadą” udał się do Katowic, a następnie do Nysy, gdzie został aresztowany. Przewieziono go do Warszawy, gdzie w listopadzie 1948r. Wojkowy Sąd Rejonowy skazał go na siedmiokrotną karę śmierci a prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Na przełomie stycznia i lutego 1949 r. mjr Dekutowski wraz z innymi osadzonymi w celi śmierci w więzieniu na Rakowieckiej przygotowali plan ucieczki: zaostrzoną łyżką wywiercono dziurę w suficie części celi przeznaczonej na ubikację, następnie przez strych zamierzano dostać się na dach niskich zabudowań gospodarczych, plan zdradził jeden z więźniów kryminalnych. Wszyscy niedoszli uciekinierzy trafili do karceru. Stamtąd 7 marca 1949 r. mjr. Hieronima Dekutowskiego przebranego w niemiecki mundur wyprowadzono na śmierć.
Został zamordowany w podziemiach mokotowskiego więzienia ok. godziny 19.00 strzałem w głowę przez sierż. Piotra Śmietańskiego. Następnie w pięciominutowych odstępach czasu śmierć ponieśli kolejno pozostali skazani w tej sprawie.
Dowóz do szkoły
- 26.02.2022
"Informujemy rodziców i uczniów klas IV – VIII uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Racławówce, dla których ze względu na prowadzone prace na drodze powiatowej pomiędzy Niechobrzem a Racławówką jest utrudniony samodzielny dojazd, dostęp, iż od dnia 28 lutego zostanie zorganizowany specjalny dowóz.
Dowóz do szkoły codziennie - godz. 7.00 - odjazd z przystanku Niechobrz Remiza.
Powrót ze szkoły (odjazd z przystanku obok szkoły, przewóz na przystanek Niechobrz Skrzyżowanie):
- poniedziałek: klasy IV, V - godz. 13.40, klasy VI, VII, VIII – godz. 14.20
- wtorek: klasy IV,V – godz. 13.40, klasy VI,VII,VIII – godz. 14.20
- środa: klasy IV,V – godz. 12.40, klasy VI,VII,VIII – godz. 13.40
- czwartek: klasy IV, V - godz. 13.40, klasy VI, VII, VIII – godz. 14.20
- piątek: klasy IV,V – godz. 12.40, klasy VI,VII,VIII – godz. 13.40"
Rekolekcje Wielkopostne
- 11.02.2022
Ferie Zimowe
- 11.02.2022
Rekrutacja do klasy I
- 04.02.2022
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Racławówce
ogłasza nabór do klasy pierwszej na rok szkolny 2022/2023
w terminie od 07 lutego 2022r. do 10 marca 2022r.
Dzieci siedmioletnich urodzonych w 2015 r. przyjmowanych na podstawie druku: „Wniosek o przyjęcie dziecka do klasy I” (druk do pobrania na stronie szkoły spraclawowka.edupage.org w zakładce Rekrutacja lub w sekretariacie szkoły).
Dzieci sześcioletnich urodzonych w 2016 r. przyjmowanych na podstawie druku: „Wniosek o przyjęcie dziecka do klasy I” (druk do pobrania na stronie szkoły spraclawowka.edupage.org w zakładce Rekrutacja lub w sekretariacie szkoły) wraz z zaświadczeniem o odbyciu rocznego przygotowania przedszkolnego (w roku szkolnym 2021/2022) lub na podstawie opinii z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Szczegółowe informacje dotyczące zapisu dziecka do szkoły podstawowej znajdują się na stronie szkoły spraclawowka.edupage.org w zakładce Rekrutacja oraz pod numerem telefonu 178717525.
Kolejny rewelacyjny wyjazd na narty
- 24.01.2022
Dziś, w kolejnym wyjeździe na narty do KiczeraSki w Puławach koło Rymanowa uczestniczyło 15 uczniów naszej szkoły z klas 4-8 wraz z opiekunami ze szkół w Racławówce, Mogielnicy i SP nr2 w Niechobrzu.
Rozstrzygnięcie ofert na 2022r.
- 14.01.2022
W dniu 10.01.2022r. w Szkole Podstawowej w Racławówce odbyło się zebranie Komisji dyrektorów z terenu gminy Boguchwała celem wyłonienia oferentów na wykonanie przeglądów w budynkach szkół oraz obsługi prawnej, medycznej, bhp, ppoż na 2022r.
W zebraniu uczestniczyli:
Alina Ladzińska SP w Lutoryżu,
Łukasz Bubicz SP w Mogielnicy,
Mariusz Kalandyk ZS w Kielanówce,
Bartłomiej Wisz SP w Boguchwale
Andrzej Niedziałek SP w RacławówceUprzejmie informuję, że na 2022r. wybrani zostali następujący oferenci zgodnie z zatwierdzonym protokołem, zamieszczonym jako załącznik.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Racławówce
Andrzej Niedziałek
Życzenia świąteczne
- 21.12.2021
Wigilia szkolna
- 21.12.2021
W piątek, 17 grudnia, w ostatni dzień nauki stacjonarnej przed świętami Bożego Narodzenia, zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, by odczytać fragment Ewangelii o Narodzeniu Pana Jezusa, wysłuchać życzeń złożonych Wszystkim przez Ks.Proboszcza i Pana Dyrektora, odebrać opłatki dla każdej z klas i obejrzeć pantomimę o narodzeniu Pana Jezusa przygotowaną przez uczennice z kl.V pod kierunkiem Pani Elżbiety Kręgielewskiej i Pana Dominika Maziarza. Całość uroczystości uświetnił śpiew kolęd naszego Szkolnego Chóru i wszystkich uczestników akademii.
9
Życzenia dla podopiecznych ZOZ AVEEmed w Niechobrzu
- 16.12.2021
W tym roku także nie zapomnieliśmy o pracownikach i podopiecznych ZOZ AVEEmed w Niechobrzu. Wykonaliśmy kartki Bożonarodzeniowe, do których dołączyliśmy życzenia i opłatek i przekazaliśmy je na ręce jednej z pań pracujących w ZOZ. Niestety nie mogliśmy sami odwiedzić chorych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie już taka możliwość.
Wyjazd uczniów na narty
- 15.12.2021
Dzisiaj uczniowie że szkoły podstawowej w Racławówce wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Lutoryża, Mogielnicy, Niechobrza i Nosowki uczestniczyli w wyjeździe na narty do Puław koło Rymanowa. Grupa 66 uczniów pod opieką nauczycieli mogła uczyć się i doskonalić jazdę na nartach. To kolejne działanie prozdrowotne zachęcające dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego.
video-1639595529.mp4
Pójdźmy wszyscy do stajenki
- 14.12.2021
Rozpoczęliśmy kolędowanie. Odwiedziliśmy Środowiskowy Dom Samopomocy w Mogielnicy i jego podopiecznych. W króciutkim przedstawieniu opowiedzieliśmy niezwykłą historię przyjścia na świat Syna Bożego i wspólnie zakolędowaliśmy. Rozdaliśmy także samodzielnie przygotowane kartki z życzeniami i opłatkiem, a sami także otrzymaliśmy wspaniałe prezenty. Bardzo dziękujemy za niezwykłe miłe i ciepłe przyjęcie.
12
40 - ta rocznica stanu wojennego w Polsce
- 14.12.2021
14 XII gościł w naszej szkole pan Stanisław Alot nauczyciel, działacz związkowy, opozycjonista w okresie PRL, internowany w czasie stanu wojennego. Podczas prelekcji opowiedział o swoich przeżyciach w czasie stanu wojennego i w bardzo ciekawy sposób nakreślił tło historyczne tamtego okresu. Wszyscy obecni słuchali bardzo uważnie i z wielkim zainteresowaniem. Bardzo dziękujemy panu Stanisławowi Alotowi za wizytę w naszej szkole.
20
Ósmoklasiści uczestnikami historycznej gry terenowej
- 13.12.2021
Z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce nasi uczniowie z klasy 8 wzięli udział w grze terenowej „Żywe Muzeum” zorganizowanej przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Rzeszowie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Celem było popularyzowanie najnowszej historii Polski i upowszechnianie miejsc historycznych. Uczestnicy mieli możliwość spotkania świadków historii w miejscach historycznych. Musieli dotrzeć do wskazanych miejsc w grze i odnaleźć pamiątkowe tablice, spotkać działaczy „Solidarności” represjonowanych w czasie stanu wojennego oraz obejrzeć filmy z tego okresu. Dopisała pogoda więc można było pospacerować po malowniczych zakątkach Rzeszowa, przy okazji spotkać się z „żywą historią” grudniowych wydarzeń z 1981r.
Wyjazd szkolny na sztuczne lodowisko
- 10.12.2021
W piątek przed południem grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego pojechała doskonalić swoje umiejętności łyżwiarskie na sztucznym lodowisku w Dębicy. Śnieżna aura za oknem zachęca do uprawiania sportów zimowych.
Wyjazd do teatru na "Opowieść wigilijną".
- 09.12.2021
"Dla bohatera opowieści, Ebenezera Scrooge'a, najważniejsze są pieniądze. Od lat każdą chwilę poświęca na powiększanie swojego majątku. Czy jest dzięki temu szczęśliwy? Zapytany o to pewnie wzruszyłby ramionami. Może dodałby, że byłby szczęśliwszy, gdyby inni ludzie nie szukali ciągle okazji, by sięgnąć do jego kieszeni. I pewnie nie zmieniłby nic w swoim życiu, gdyby nie pewna niezwykła wigilijna noc i szczególni goście - duchy przeszłych, obecnych i przyszłych świąt Bożego Narodzenia. Przyglądając się pokazywanym przez duchy wydarzeniom ze swojego życia, Ebenezer ma okazję, by zmienić swoje życie".
Uczniowie klas od IV do VIII mieli przyjemność oglądać ten niezwykły spektakl odgrywany na deskach teatru Maska w Rzeszowie. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia teatru i obejrzenia tej wzruszającej i dającej do myślenia opowieści.
Zdjęcie aktorów ze strony teatrmaska.pl
6 grudnia!
- 10.12.2021
6 grudnia był dla naszych uczniów bardzo miłym dniem. Klasy I-III wyjechały do kina Helios w Rzeszowie na film pt. „Clifford – wielki, czerwony pies”. Po powrocie na pierwszaków czekały w klasie prezenty od Mikołaja. Zawitał nawet osobiście sam ŚWIĘTY, rozdając dzieciom czekoladki i cukierki. Do zobaczenia znów za rok Święty Mikołaju.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej w naszej szkole
- 09.12.2021
Ósmego grudnia nasi uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej z Lublina. Panowie przybliżyli uczniom okreś średniowiecza, pokazali zwyczaje i strój rycerski, a także uzbrojenie i elementy walki rycerskiej. Uczniowie mogli też dotknąć rekwizytów, założyć zbroję, czy "zakuć kogoś w dyby". Lekcja historii wraz z rekwizytami i niemałą dawką humoru na pewno zapadnie uczniom na długo w pamięci.
25
Maria Konopnicka
Godziny dzwonków
Czwartek 10.04.2025Galeria zdjęć
brak danychKalendarz
brak danych