W ramach realizacji projektu Poznaj Polskę uczniowie naszej szkoły wybrali się na Kujawy i do Wielkopolski. Pierwszym punktem naszej eskapady była Kruszwica nad jeziorem Gopło związana z legendą o Popielu i piaście Kołodzieju. Zwiedziliśmy romańską Kolegiatę pw. Św. Piotra i Pawła wybudowaną w pierwszej połowie XI wieku. Atrakcją Kruszwicy jest także Mysia Wieża - pozostałość po zamku kazimierzowskim z XIV wieku. Kolejnym etapem wyjazdu było tego dnia Muzeum Archeologiczne w Biskupinie z rekonstrucją ludności i kultury łużyckiej. Kujawy przywitały nas słońcem i pięknymi, jesiennymi barwami.
W drugim dniu Szlak Piastowski zawiódł nas do kolebki polskiej państwowości na Ostrów Lednicki. Na wyspie tej znajdował się jeden z najważniejszych grodów państwa Polan. Było to prawdopodobnie miejsce chrztu Mieszka I. Z drugiej strony jeziora Lednickiego przeszliśmy przez Bramę Rybę - miejsce, w którym od 1997 roku spotykają się młodzi chrześcijanie. Pięknym słońcem przywitała nas pierwsza stolica państwa polskiego, Gniezno, którego najważniejszym zabytkiem jest archikatedra, w której znajdują się szczątki św. Wojciecha patrona Polski. Historię życia tego Świętego opowiedziały nam Drzwi Gnieźnieńskie, wspaniały zabytek sztuki romańskiej. W podziemiach katedry można było prześledzić dzieje jej rozbudowy. Na koniec dotarliśmy do Gąsawy, miejsca zjazdu książąt piastowskich w 1227 roku i tragicznej śmierci księcia Leszka Białego.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był Poznań. Zwiedziliśmy Cytadelę, czyli ostatni Fort Winiary, a w nim Oddział Muzeum Narodowego - Muzeum Uzbrojenia, które najbardziej podobało się chłopcom. O 12 dotarliśmy pod Ratusz oglądnąć koziołki. Pomimo, że cały rynek jest rozkopany, piękne kamienice robią wrażenie. Zwiedziliśmy również Katedrę p.w. św. Piotra i Pawła w Ostrowie Tumskim. W miejscu tym istniała kiedyś romańska świątynia, w której rezydował pierwszy biskup misyjny Jordan. Jest to również hipotetyczne miejsce chrztu Mieszka I. Spacer po Poznaniu zakończyliśmy na torze kajakarskim Malta.