23 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy czwartej i obu piątych udali się z nauczycielami na jednodniową wycieczkę do Grodu Kraka. Przemiła pani przewodnik wyposażyla nas wszystkich w zestawy Tourguide, abyśmy dobrze słyszeli opwiadane przez nią legendy, anegdoty, historie i opowieści o królach i zabytkach Krakowa. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od wysłuchania historii pomnika psa Dżeka, później wysłuchaliśmy pod pomnikiem legendę o Smoku Wawelskim, a następnie udaliśmy się na dziedziniec zamkowy, gdzie pani przewodnik opowiedziała historię i przeznaczenie poszczególnych baszt i budynków. Weszliśmy do Katedry Wawelskiej i słuchaliśmy opowieści o królach i królowych oraz o ich życiu. W podziemiach widzieliśmy sarkofagi władców i innych znanych osób. Niesamowitym wrażeniem było wejście na wieżę pod Dzwon Króla Zygmunta i widok z wysoka na miasto. Uczniowie dowiedzieli się, że dźwięk tego dzwonu towarzyszy mieszkańcom Krakowa podczas najważniejszych wydarzeń, świąt kościelnych i narodowych. Bije około 30 razy w ciągu roku m.in. w Nowy Rok, Wielkanoc, Boże Narodzenie czy święto Konstytucji 3 maja.
Następnie udaliśmy się na Rynek, który słynie w Europie ze swego uroku. Jest to wyjątkowe miejsce, które brało udział w wielu historycznych wydarzeniach. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa są: Kościół Mariacki - tu wysłuchaliśmy hejnału, renesansowe Sukiennice, Ratusz i pomnik Adama Mickiewicza. Po szybkim posiłku udaliśmy się na spacer obok uczelni Krakowskich pod stadion Crakovii, gdzie czekał na nas autokar, by zawieźć nas do Muzeum Lotnictwa Polskiego, które posiada ponad 380 eksponatów w postaci statków powietrznych, szybowców, śmigłowców, silników oraz zestawów rakietowych. Podzieleni na dwie grupy odbyliśmy bardzo ciekawe lekcje muzealne. Panowie przewodnicy bardzo ciekawie opowiedzieli o historii lotnictwa, zadawali sporo zagadek i humorystycznie przedstawiali informacje, aby zainteresować młodych odbiorców, co im się udało.
Wycieczka – chociaż jednodniowa – dała wiele radości i pewien zastrzyk wiedzy. Tutaj uczniowie spotkali się na żywo z historią, której uczyli się z książek, a cel wycieczki, czyli kształcenie wrażliwości uczniów na potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego i narodowego, a także integracja i wzmocnienie więzi koleżeńskich zostały osiągnięte.