Uczniowie klas I-III SP w Racławówce włączyli się w ogólnopolską akcję „100 pocztówek na 100-lecie” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadanie polegało na wysłaniu stu widokówek ze swojego miejsca zamieszkania do stu szkół w różne strony Polski i oczekiwaniu na kartki z pozdrowieniami od nich J Pocztówki ciągle spływają do nas i cieszą nasze oczy.
Zaproszenie na wystawę fotografii
VIII Gminnym Konkurs Regionalny „Mamy Niepodległą”
W VIII Gminnym Konkursie Regionalnym „Mamy Niepodległą” wzięło udział 85 uczniów z 9 szkół z terenu Gminy Boguchwała. Napłynęło 7 pokazów slajdów, 5 filmów oraz 74 prace plastyczne. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas uroczystej akademii z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Jury w składzie:
Ks. Józef Opaliński – przewodniczący
Agata Kot – członek
Bożena Tereszkiewicz - członek
Bogdan Dziedzic – członek,
przyznało następujące miejsca i wyróżnienia:
I kategoria: film
I Aleksandra Żuczek, Daria Cieśla, Ewa Gałusza, Gabriela Wróbel, SP Racławówka
II Daniel Olejasz, SP Boguchwała
III Szymon Ciuł, Wojciech Dral, Jakub Buda, Jakub Rębisz SP Racławówka
II kategoria: pokaz slajdów:
I Joanna Wilczyńska, Natalia Warzocha SP w Mogielnicy
II Gabriela Szopińska, Magdalena Żybura SP Nr 1 w Niechobrzu
III Sebastian Szura, Filip Siara, Jakub Bać SP w Racławówce
III kategoria: praca plastyczna:
I Zuzanna Szeliga Sp w Woli Zgłobieńskiej
II Radosław Fritz SP w Woli Zgłobieńskiej
Izabela Jachymek SP w Boguchwale
III Sandra Ceglarz SP Nr 2 w Niechobrzu
Anna Drozd SP w Boguchwale
Wyróżnienia:
Amelia Sarzyńska SP w Kielanówce
Patrycja Dudek SP Nr 2 w Niechobrzu
Fabian Borowiec SP Nr 2 w Niechobrzu
Bartosz Raszewski SP w Mogielnicy
Kacper Szczepan SP w Boguchwale
Gratulujemy zwycięzcom!
2
Wolności! Bądź nam siłą!
9 listopada 2018r., w piątek po południu, razem z całą społecznością szkolną, z zaproszonymi gośćmi, z naszymi bliskimi i sympatykami szkoły świętowaliśmy 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
O 16.00 w kościele w Zabierzowie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po niej korowodem przeszliśmy z lampionami i chorągiewkami do szkoły, by tam uczestniczyć w uroczystej akademii. Piękny montaż słowno - muzyczny przygotowała młodzież szkolna pod kierunkiem p. Marii Sroki, p. Małgorzaty Klamut i p. Dominika Maziarza, który jest opiekunem szkolnego Chóru.
Bardzo dziękujemy Sztandarowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Racławówce i Sztandarowi Koła Łowieckiego Rogacz z Niechobrza, którzy swoją obecnością uświetnili naszą uroczystość.
Dziękujemy przybyłym Gościom naszego środowiska lokalnego oraz Przedstawicielce Kuratorium Oświaty w Rzeszowie za wspólne przeżywanie tej pięknej uroczystości.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
42
#RekordDlaNiepodległej
Dzisiaj, 9 listopada 2018r. o godzinie 11.11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, cała nasza szkolna społeczność wspólnie odśpiewała hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego.
Włączyliśmy się w akcję ogólnopolską: Rekord Dla Niepodległej.
Ta wyjątkowa chwila była początkiem obchodów świętowania Dnia dla Niepodległej.
O godzinie 16.00 w kościele w Zabierzowie odbędzie się Msza Św. w intencji Ojczyzny. Po niej we wspólnym korowodzie przejdziemy do szkoły, gdzie o 17:30 będzie akademia środowiskowa pod hasłem: Wolności! Bądź nam siłą!
#RekordDlaNiepodległej #HymnDlaNiepodległejSzkołaPodstawowawRacławówce
13
Dzień dla Niepodległej
W piątek 9 listopada o godzinie 11.11 będziemy wspólnie śpiewać hymn narodowy. Włączymy się tym samym w akcję "Rekord dla Niepodległej".
Więcej o akcji TUTAJ.
Natomiast po południu ZAPRASZAMY wszystkich na obchody 100lecia niepodległości, które zaplanowaliśmy następująco:
16.00 - uroczysta Msza Święta w kościele w Zabierzowie związana z obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości
Ok godz. 17.00 przemarsz korowodem do Szkoły Podstawowej w Racławówce
Ok godz. 17.30 uroczysta akademia w wykonaniu uczniów szkoły i pieśni patriotyczne, a także rozstrzygnięcie konkursu regionalnego
Pasowanie na ucznia
We wtorek, 30 października 2018r. uczniowie klasy 1 zostali uroczyście pasowani przez Pana Dyrektora na uczniów Szkoły Podstawowej w Racławówce.
Każdy może być święty...
W wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych uczniowie klasy IV zachęcali wszystkich by zdecydowali się na świętość. Jest to radosne święto ponieważ cieszymy się wraz z tymi, którzy po trudach ziemskiej pielgrzymki osiągnęli niebo i przebywają w wiecznej szczęśliwości z Bogiem. Każdy z nas urodził się i żyje na tym świecie by stawać się świętym. Wymaga to jednak naszego zaangażowania ale mamy wzorce, z których możemy czerpać przykłady. Podczas audycji przypomnieli życiorys bł. Karoliny Kózki, patronki naszej diecezji.
Błogosławiona Karolina daje nam przykład prostego, prawego życia. Aby stać się świętym nie trzeba robić niezwykłych rzeczy. Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Dlatego aby dać temu wyraz uczniowie ubrani na biało chodzilii do wszystkich klas śpiewając radośnie i przekonując, że każdy może być świety jeśli tylko chce i nieważne czy duży czy mały, gruby czy chudy. Rozdawali jako symbol drogi do świętości buźki z aureolami i skrzydełkami.
18
„Na fortach Twierdzy Przemyśl”
Pod koniec października w ramach realizacji projektu „Śladami wielkiej wojny” uczestnicy projektu wybrali się do Przemyśla na forty twierdzy z czasów I wojny światowej. Zwiedzanie rozpoczęto od Fortu nr I „Salis Soglio” w Siedliskach, który jest fortem artyleryjskim zachowanym w nienajgorszym stanie. Kolejnym etapem był fort „Zniesienie” z piękną panoramą Przemyśla. Uczestnicy odwiedzili również główny cmentarz twierdzy Przemyśl składający się z czterech narodowych kwater. W trakcie zwiedzania miasta pogorszyła się aura i musiano zrezygnować z odwiedzenia fortu XIII „San Riedau” w Bolestraszycach.
1
Aby pamiętać o tych, którzy odeszli i budowali Niepodległą
Samorząd Uczniowski naszej szkoły wraz z przedstawicielami wszystkich klas odwiedził miejsca, które przypominają nam o tych, którzy walczyli i budowali wolną Polskę. Uczniowie złożyli wiązankę i zapalili znicz przy tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Baranowi - Bilewskiemu, olimpijczykowi rodem z Racławówki, który zginął w Katyniu. Pomodlili się za tych wszystkich, którzy oddali życie walcząc o Polskę. Następnie uczcili pamieć zaginionych w czasie II wojny światowej i kapłanów posługujących w czasie komunizmu zapalając znicze przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie kościoła w Zabierzowie oraz pomniku ks. Stanisława Rejmana. Na cmentarzu w Zabierzowie odwiedzili grób żołnierza, który zginął w czasie wojny bolszewickiej, pierwszego nauczyciela szkoły w Racławówce - Stanisława Pańczyka oraz proboszcza ks. Marcelego Sochańskiego. Nie zapomnieli też o spoczywającym tu żołnierzu, który zginął 5 lat temu w Afganistanie modląc się za wszystkich walczących współcześnie. Zapalili także znicze na grobie radnego i przyjaciela szkoły pana Stanisława Macieja oraz nauczycielki pani Marii Łowickiej. Była to kolejna lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci młodych ludzi.
10
Lekcja historii na 100 lecie niepodległości
24 X br. uczniowie naszej szkoły klas VI - VIII i gimnazjalnych brali udział w pięknej lekcji historii, która po raz kolejny uzmysłowiła nam jak trudne są dzieje naszej Ojczyzny i jak wielcy ludzie ją tworzyli. Tacy dla których nie liczą się podziały, strach jest obcy a najważniejsze: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Uczniowie wzięli udział w projekcji filmu "Dywizjon 303" po uprzednim wysłuchaniu prelekcji pracownika IPN -u pana Macieja Rędziniaka, który przybliżył nam w bardzo ciekawy i malowniczy sposób dzieje Dywizjonu 303. Dzięki temu można było lepiej odebrać i zrozumieć film. Byliśmy pełni podziwu dla odwagi naszych przodków. Następnie odwiedziliśmy Muzeum Ulmów w Markowej. Tutaj przewodnik oprowadził nas po wystawie i opowiedział historię rodzin ratujących Żydów oraz przybliżył losy rodziny Ulmów. Zaciekawiły też bardzo warsztaty na temat postaw Polaków wobec ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. Była to bardzo mocna lekcja historii, która pozostanie na długo w pamięci uczestników.
44
Wycieczka do Bolestraszyc
Dnia 2 października 2018r. odbyła się wycieczka do Arboretum w Bolestraszycach oraz do zamku w Krasiczynie. Wzięły w niej udział klasy IIIa i IIIb gimnazjum pod opieką p. Małgorzaty Klamut i p. Małgorzaty Wojtowicz. Po bezpiecznej podróży dotarliśmy do Bolestraszyc, gdzie zwiedzaliśmy Arboretum. Począwszy od ogrodu sensualnego, a skończywszy na oglądaniu wystawy owadów. Następnie przyszła kolej na ognisko. Mimo lekkiej mżawki wszystko się udało. Następnie pojechaliśmy do Krasiczyna. Już na dziedzińcu zamku powitał nas przewodnik, który oprowadził nas po obiekcie i zapoznał z jego historią. Po wizycie w zamkowej kawiarni i sesji zdjęciowej wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Autor: Karolina Gut kl IIIa
3
Wyjazd integrujący Zespołu Mażoretek
W dniu dzisiejszym, grupa dziewcząt wchodząca w skład Szkolnego Zespołu Mażoretek wraz z opiekunkami, wybrała sie do kręgielni Galaktyka, by wspólnie miło spędzić czas, a także pomyśleć nad planem działań Zespołu w nowym roku szkolnym. Plany są..., A zatem... Do działania!
Jesienna wycieczka na Roztocze
Klasy IV i V w piękny słoneczny dzień wybrały się na wycieczkę po Roztoczu. Zwiedzono malowniczy renesansowy Zamość. Spacerowano po rynku i urokliwych uliczkach, zwiedzano bazylikę oraz fortyfikacje. Szczególnym zainteresowaniem chłopców cieszyła się wystawa broni i umundurowania w Arsenale. Odwiedzono również zamojskie ZOO, w którym zwierzęta wygrzewały się na słońcu, a tygrys groźnie ryczał. Na trasie wycieczki był również Zwierzyniec z pomnikiem szarańczy, kościołem na wodzie i trasami spacerowymi. Ze Zwierzyńca młodzi turyści przeszli do rezerwatu „Bukowa Góra” w roztoczańskim Parku Narodowym, a stamtąd do wsi Sochy, której mieszkańcy w 1943r. zostali zamordowani przez Niemców. Przeżyło tylko kilkanaście osób, a zamordowano prawie dwieście.
Kolejny cykl muzycznych spotkań rozpoczęty
W ostatni poniedziałek rozpoczęliśmy kolejny rok współpracy z Filharmonią Podkarpacką w ramach audycji muzycznych dla uczniów klas 1-3. Przybywający do naszej szkoły muzycy pełnią rolę przewodników w świecie sztuki, uczą rozpoznawać piękno w muzyce, wskazują na nieprzemijające wartości w sztuce, inspirują w samodzielnym rozwijaniu muzycznych zainteresowań. Pierwsze spotkanie poświęcone było instrumentom takim jak: fagot i kahon. Zastanawialiśmy się nad tym: Skąd się bierze muzyka?
Uczniowie na spektaklu Pocahontas
W poniedziałek, 15 X 2018r. uczniowie klas 1-3 wybrali się wraz z wychowawczyniami do WDK w Rzeszowie na spektakl "Pocahontas" przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Bajkowa adaptacja historii o słynnej indiańskiej księżniczce rozbawiła chyba wszystkich widzów. Atutem przedstawienia była bogata aranżacja środków scenicznych: ciekawe kostiumy i rekwizyty, charakteryzacja, rozbudowana dekoracja oraz znakomicie dobrane zabawne dialogi. Wszystkie efekty sceniczne sprawiły, że można było poczuć się, jak w bajce. Przedstawienie dało możliwość obcowania ze światem teatru, dostarczyło uśmiechu oraz dobrej zabawy.Ten pogodny, pełen dynamiki i ciepła teatrzyk pokazał wszystkim widzom, że dobroć, uczciwość i odwaga pomaga zwyciężać zło, osiągnąć szczęście, miłość i pokój.
Współpraca ze szkołą na Węgrzech
Szent Marton Katolikus Gimnazium es Altalanos Iskola z miasta Szikszo na Węgrzech to kolejna zagraniczna szkoła, z którą Szkoła Podstawowa w Racławówce nawiązała współpracę.
Na zaproszenie dyrektora Andrzeja Niedziałka w dniach 12-14.10.2018r. w Racławówce gościliśmy trzyosobową reprezentację szkoły na czele z Panią dyrektor Antoniną Nyitraine- Jurascik. Była to rewizyta, gdyż pierwsze spotkanie dyrektorów odbyło się w sierpniu 2018r. w szkole w Szikszo na Węgrzech.
Na spotkaniu w Racławówce Dyrektorzy obydwu szkół ustalili obszary i zasady, które będą obowiązywały przy współpracy.
Podczas kilkudniowej wizyty goście spotkali się z panią Ewą Śliwą Zastępcą Burmistrza Boguchwały, zwiedzili naszą szkołę, basen i Rynek w Boguchwale, a także zamek w Łańcucie.
Akademia z okazji XVIII Dnia Papieskiego
Promieniowanie Ojcostwa - pod takim hasłem obchodziliśmy w tym roku 14 października XVIII już Dzień Papieski. Hasło zostało zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. Promieniowanie ojcostwa – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali akademię poświęconą św. Janowi Pawłowi II i przypominającą kim był Ojciec Święty. Akademię przedstawili także w ZOZ AVEE med w Niechobrzu gdzie spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem.
Niedziela Papieska związana jest ze zbiórką pieniędzy potrzebnych na naukę dla młodzieży ubogiej z naszej diecezji. My także już kolejny raz pragniemy pomóc dzieciom, które nie mają środków by móc się uczyć podejmując Adopcję Serca.
Adopcja Serca to możliwość pomocy w uczęszczaniu do szkoły konkretnemu dziecku żyjącemu w Afryce, które jest sierotą, którego rodziców nie stać na zapewnienie mu edukacji, lub po prostu, któremu ze względu na zapał do nauki warto pomóc.
Przez ostatnie 3 lata finansowaliśmy naukę w szkole trójce uczniów z misji w Kamerunie: dum chłopcom i dziewczynce Gouro Charles Mathurin, Modjate Guillaume Derick, Messoch Melodie.
Nauka w szkole podstawowej w Kamerunie trwa 6 lat. Naszym podopiecznym zostały jeszcze 3 lata. Rok nauki w tamtejszej szkole kosztuje 150 zł. Dla nas nie jest to duża suma, a młodym Kameruńczykom gwarantuje cały rok uczęszczania do szkoły. W tej kwocie zawarte jest czesne do szkoły. Rodziny dzieci w miarę możliwości dbają o resztę. Zachęcamy do włączenia się w Adopcję Serca by pomóc dzieciom. Gdyby każdy z nas ofiarował 3 zł (po 1 zł na każdego ucznia) młodzi Kameruńczycy nie musieliby się martwić o kolejny rok szkolny, a my mielibyśmy radość w sercu z pomocy. Zbieramy pieniążki do puszek przez 1 miesiąc do 15 listopada.
91
Archiwum Aktualności